28

Згідно зі ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом. 
Одним таким із особливих випадків – є випадок. встановлений ст. 9-1 ЗУ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».  
А саме, у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів. 
Тобто, для таких випадків, було скасовано правило оформлення спадщини за останнім місцем проживання спадкодавця або розташуванням нерухомого майна, місцем відкриття спадщини у такому разі вважається місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, людей, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.
Отже, для спадкування майна, яке знаходиться на тимчасово непідконтрольній території, спадкоємці можуть звернутися до будь-якого нотаріуса на підконтрольній території України із заявою про прийняття спадщини.

Джерело