5

 

Рішення ЄСПЛ «Шавадзе проти Грузії», заява №72080/12 https://cutt.ly/Jjx6wyk

Після допиту щодо участі у «П’ятиденній війні» чоловіка Заявниці заарештували. За словами очевидців, правоохоронці жорстоко били його на вулиці, а через 6 годин з’ясувалось, що він загинув.

Згідно з офіційною версією підозрюваний був вбитий під час спроби втечі.

Однак, за версією Заявниці він помер внаслідок жорстокого поводження. На тілі були помітні сліди тортур, що підтверджували відеокадри.

Розслідування триває більше 10 років.

ЄСПЛ зауважив, що коли особа береться під варту здоровою і помирає від рук сил безпеки, обов’язок влади враховувати поводження з цією особою з особливою суворістю.

Влада має робити серйозні спроби з’ясувати, що сталося, і не повинна покладатись на поспішні або необґрунтовані висновки, щоб закрити розслідування.

Чоловік Заявниці помер від дій співробітників Міністерства внутрішніх справ. При цьому первинні дії проводились слідчими цього ж органу, що порушує вимоги незалежності та неупередженості.

Цей недолік не міг не зашкодити подальшому розслідуванню, яке триває до сих пір.

Затримка правосуддя часто уособлює собою відмову в правосудді, оскільки наявність необґрунтованих періодів бездіяльності та недостатньої ретельності з боку влади у веденні провадження робить розслідування неефективним незалежно від кінцевого результату.

Оскільки родичі померлого не отримали доступу і Уряд не надав до Суду результати посмертної експертизи тіла вбитого, ЄСПЛ не приймає офіційну версію. Однак, взяв до відома свідчення очевидців та характер поранень, які чітко видно на відеокадрах.

Відповідальність держави за смерть чоловіка Заявниці очевидна.

Тож констатоване порушення ст.2 Конвенції (право на життя).

 

ZakonOnline