8

 

Рішення ЄСПЛ «Сабер проти Норвегії», заява №459/18 https://cutt.ly/SjWj4CH

 

ЄСПЛ дослідив практичний аспект захисту адвокатської таємниці.

Під час розслідування замаху на вбивство Заявника поліцією з метою дослідження було вилучено його смартфон.

Як з’ясувалось, телефон містив SMS- та E-mail-листування Сабера з двома адвокатами, які захищали його в іншій кримінальній справі.

Заявник та поліція дійшли згоди щодо відсіювання та вилучення судами інформації, яка могла бути скопійована правоохоронними органами. Такі дії мали на меті уникнення розголошення даних, що становили адвокатську таємницю.

Однак, в суді виникли наступні питання:

  • як практично має відбувались таке відсіювання?
  • чи можливо звернення за допомогою до поліції?

 

Тим часом Верховний Суд Норвегії ухвалив рішення в іншій справі (не пов’язаній із Сабером) про те, що саме поліція повинна фільтрувати відповідну інформацію.

Тож копію телефонних даних повернули поліції для проведення обшуку.

Згідно зі ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.

Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, крім випадків, коли втручання здійснюється згідно з законом і є необхідним в інтересах національної та громадської безпеки, для запобігання злочинам, для захисту здоров’я або прав інших осіб.

Заявник вважав, що провадження у справі щодо огляду та вилучення даних зі смартфону порушує його право на повагу до листування, про що зазначив у своїй заяві.

 

ЄСПЛ констатував порушення ст.8 Конвенції, однак, компенсував Заявнику лише його видатки та витрати в розмірі 7 000,00 євро.

 

ZakonOnline