61

Правова основа обігу цивільної зброї в Україні – ключові аспекти нормативно-правового регулювання. Онлайн страхування відповідальності власників зброї

Страхування власників зброї

 

 

 

 

 

І. Загальні положення

Допоки питання обігу зброї для цивільного населення все ще знаходиться на розгляді парламенту у вигляді законопроектів, слід зазначити, що воно не є повністю неврегульованим з юридичної точки зору.

Так, основними нормативно-правовими актами, які регулюють правовідносини щодо обігу цивільної зброї в Україні, включаючи право на отримання дозволу на зброю, притягнення до відповідальності власників зброї та страхування цивільної відповідальності власників зброї складають:

Конституція України;

Кодекси:

Цивільний кодекс України;

Кримінальний кодекс України;

Кодекс України про адміністративні правопорушення;

Закони України:

«Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України»;

«Про мисливське господарство та полювання»;

«Про фізичну культуру і спорт»;

Інші нормативно-правові акти:

Постанова Верховної Ради України від 17 червня 1992 р. № 2471-XII «Про право власності на окремі види майна»;

Постанови Кабінету Міністрів України:

«Про затвердження Порядку застосування цивільними особами вогнепальної зброї під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії Російської Федерації та/або інших держав проти України у період дії воєнного стану» від 15.04.2022р. № 448;

«Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва та ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу» від 2 грудня 2015 р. № 1000;

«Про затвердження Порядку придбання, зберігання, перевезення і використання спортивної зброї, боєприпасів до неї, утримання стрілецьких тирів, стрільбищ та стендів» від 27 грудня 2018 р. № 1207;

Наказ МВС України «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів» від 21.08.1998р. № 622.

ІІ. Порядок придбання та оформлення дозволу на зброю

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 червня 1992 р. № 2471-XII “Про право власності на окремі види майна” правом придбання:

  • мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку;
  • мисливської нарізної зброї – 25-річного віку;
  • на холодну та пневматичну зброю -18-річного віку.

 

Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність. У разі наявності трьох і більше одиниць вогнепальної, пневматичної зброї, арбалетів приміщення (будинок, кварти

ра тощо) або сейф (шафа) для її зберігання повинні бути обладнані охоронною сигналізацією, автономною або з виводом на ПЦН органів внутрішніх справ.

Процедури надання дозволу на придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж вогнепальної, холодної чи пневматичної зброї встановлені Інструкцією, затвердженою наказом МВС України від 21.08.1998 № 622.

Відповідно до п.12.2. Інструкції, для одержання в органах поліції дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної зброї, холодної та охолощеної зброї подаються такі документи:

  • заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання заявника;
  • заповнена картка-заява
  • медична довідка (крім охолощеної зброї);
  • довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї);
  • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
  • копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України (для осіб, яким видано паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм,- копію паспорта та витягу з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання).

Якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначене в паспорті, необхідно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо)….»

Якщо громадянин, який звертається до органу поліції для оформлення дозволу на придбання зброї, пристрою, вже має у власності чи у користуванні зброю, пристрій, він надає копію дозволу на зберігання цієї зброї, пристрою, а документи (довідки), які були подані при отриманні дозволу на придбання, зберігання (перереєстрації), є дійсними, повторно не оформляються, власник подає їх копії.

Невикористані дозволи мають бути повернені в органи внутрішніх справ

Для навчання практичній стрільбі громадян, які мають бажання придбати зброю, у стрілецьких тирах і стрільбищах, мисливсько-спортивних стендах дозволено використовувати мисливську вогнепальну зброю, яка належить іншим громадянам, підприємствам, установам, організаціям. Навчання стрільбі проводиться тільки у стрілецьких тирах і стрільбищах, мисливсько-спортивних стендах, які мають дозвіл, виданий УП ЦОУП на провадження діяльності, пов’язаної з наданням послуг стрільбищами невійськового призначення та функціонування мисливських стендів, в присутності власника зброї та особи, яка проводить навчання з стрільби.

Наразі держава пропонує своїм громадянам таку послугу як оформлення дозволу на придбання, зберігання і носіння (реєстрація) гладкоствольної зброї.

Для одержання такого дозволу громадянину необхідно звернутися до Національної поліції України особисто із заявою та пакетом документів.

Документи, що необхідно надати для отримання послуги:

 

  1. Заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання заявника;
  2. Заповнена картка-заява;
  3. Довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
  4. Документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди житлового приміщення, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо), якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначене в паспорті Копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України;
  5. Медична довідка (форма 127/о) оригінал;
  6. Платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги 1. 2. 3. 4. 5. 6.;
  7. Дві фотокартки розміром 3 х 4 см.

Для отримання безпосередньо дозволу на зброю (документ у вигляді книжечки), після купівлі зброї відповідного типу, виду і калібру додатково подаються:

 

  1. Заява на ім’я начальника органу поліції (зразок надається в органі поліції);
  2. Дублікат дозволу на купівлю зброї («зеленка») відкріпний талон з відміткою магазину про продаж зброї пристрою або з відміткою про переоформлення їх у встановленому порядку;
  3. Платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
  4. Договір страхування.

Звертаємо Вашу увагу на те, що оформлення дозволу на придбання зброї і оформлення дозволу на зброю це дві різні процедури.

 

Щодо оформлення довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування є обов’язковим проходження відповідного навчання.

ІІІ. Порядок страхування цивільної відповідальності власників зброї

Страхування відповідальності громадян, що мають у власному чи іншому законному володінні зброю здійснюється у відповідності до Постанови КМУ від 29.03.2002р. № 402.

Страхування власників зброї є обов’язковим (окрім власників спеціальних пристроїв для відстрілу гумових снарядів несмертельної дії в народі «травмат»).

Без укладення відповідного договору страхування, орган поліції в особі підрозділу дозвільної системи не прийме Ваших документів для розгляду або відмовить у його видачі.

Згідно з вимогами вищезгаданої постанови КМУ, обов’язкове страхування цивільної відповідальності громадян України, що мають у власності  чи  іншому  законному  володінні зброю (у тому числі нагородну),  за шкоду, яка може бути заподіяна третій особі або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї (далі – страхування відповідальності власників чи користувачів зброї) здійснюється з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної третім особам, внаслідок виникнення страхових випадків, які призвели до заподіяння шкоди життю, здоров’ю та/або майну третіх осіб.

Суб’єктами страхування відповідальності власників чи користувачів зброї є страхувальники, страховики і треті особи, яким заподіяна шкода.

Об’єктом страхування відповідальності власників чи користувачів зброї є майнові інтереси, що не суперечать законодавству, пов’язані з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди життю, здоров’ю та/або майну фізичних і юридичних  осіб,  внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

Страховий  випадок – це подія, в результаті якої настає цивільно-правова відповідальність страхувальника щодо відшкодування ним шкоди, заподіяної третій особі та/або її майну внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

Страховими ризиками, в результаті яких настає цивільно-правова відповідальність страхувальника, є смерть, інвалідність чи втрата працездатності фізичної особи,  а також пошкодження (знищення) майна фізичної та/або юридичної особи внаслідок володіння, зберігання чи використання зброї.

Пункт 11 вищезгаданої постанови КМУ передбачає, що громадяни України до або під час реєстрації, перереєстрації  зброї,  отримання  дозволу  на  право  зберігання, носіння відомчої  зброї  під  час виконання службових обов’язків, закріплення за ними зброї повинні в установленому порядку  укласти договір  страхування  відповідальності  власників  чи користувачів зброї (далі – договір страхування) за формою згідно з додатком.  У разі відсутності договору страхування реєстрація,  перереєстрація, видача дозволу на право зберігання, носіння відомчої зброї під час виконання службових обов’язків, закріплення зброї не проводиться.

Договір страхування  може бути укладений на термін від одного до десяти років.

Інформацію про порядок укладення договору страхування  надає страховик.

Якщо Вам необхідно укласти договір страхування, пропонуємо укласти такий договір через нашого надійного партнера Страхову компанію «Престиж».

Вам не потрібно буде гаяти дорогоцінний час та їхати до офісу компанії, страхування відбувається в онлайн режимі. Укласти відповідний договір Ви можете просто натиснувши на це зображення:

Документи, що потрібні для укладення договору страхування онлайн, це: паспортні дані та ідентифікаційний код, сплата послуги відбувається онлайн, а Ви натомість отримуєте чинний договір, копію якого можете надати до дозвільного органу.

 

Консультація з правових та організаційних питань оформлення дозволу на зброю

 

Також на Інтернет-ресурсі “Документи.Ком.ЮА” Ви маєте можливість придбати зразки інших юридичних документів: зразки договорівпозовних заявскаргзаяв та клопотань, та пакетні пропозиції для Вашого бізнесу.

Приєднуйтесь до нашого Telegram каналу, щоб дізнаватись про оновлення зразків документів на ресурсах https://documenti.com.ua та https://moe-pravo.com.ua/

Наші фінансові ПАРТНЕРИ:

Wayforpay

Monobank – отримати 50 гривень на рахунок за реєстрацію!
Залишити відповідь