11

Особі заблокували систему контролю доступу до будинку через борги за житлово-комунальні послуги.

Блокування об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку електронного ключа – індивідуального чипу власника квартири є протиправним, навіть за наявності у власника заборгованості за житлово-комунальні послуги. До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом до Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) про визнання дій протиправними.

Обставини справи

Суди встановили, що особа є власником квартири, в якому діє ОСББ. У будинку встановлена цифрова система контролю доступу, яка передбачає використання електронного ключа та забезпечує вільний прохід на територію і користування спільними приміщеннями, у тому числі ліфтами. Із середини квітня 2017 року до травня 2017 року його електронний ключ (індивідуальний чип) було заблоковано, а розблокування відбулося після оплати заборгованості за житлово-комунальні послуги. Задовольняючи позов, районний суд, з яким погодився й апеляційний суд, виходив із того, що блокування відповідачем електронного ключа позивача через наявність боргу за житлово-комунальні послуги є неправомірним. Верховний Суд погодився із таким висновком судів з огляду на таке.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» основна діяльність об’єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов’язань, пов’язаних з діяльністю об’єднання. Договором про надання послуг з утримання будинку та прибудинкової території, який укладено між позивачем та ОСББ, не передбачено право виконавця (ОСББ) на обмеження доступу споживача до будь-яких приміщень, які перебувають у спільному користуванні мешканців цього будинку. Не надані ОСББ такі права і статутом об’єднання. Верховний Суд погодився із висновком судів про те, що електронний ключ не функціонував належним чином через його відключення відповідачем у зв’язку із наявністю боргу за житлово-комунальні послуги. Встановивши факт неправомірного блокування електронного ключа – індивідуального чипу позивача ОСББ, що створювало перешкоди у користуванні спільним майном, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог. Доводам ОСББ  про те, що воно не мало технічної можливості блокувати електронний ключ позивача надано оцінку апеляційним судом, у тому числі з урахуванням письмових пояснень представника відповідача щодо можливості відключення картки доступу. Відтак Постановою Верховного Суду рішення Приморського районного суду м. Одеси від 6 серпня 2018 року та постанову Одеського апеляційного суду від 8 жовтня 2019 року залишено без змін.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.