3

 

Скільки проміле дозволено водієві, який керує автомобілем в Україні, визначено ще десять років тому. Але мало просто знати цифру.

Допустимий вміст алкоголю в крові людини, яка керує транспортним засобом – 0,2 проміле. Для розуміння, 1‰ – це тисячна частка чого-небудь, тобто проміле – це як відсоток, тільки в 10 разів менше (тобто 1% – це 10 ‰).

Прийнята в усьому світі класифікація говорить, що 0,2 ‰ – це майже нульова, найлегша ступінь сп’яніння – так звана доклінічна, безсимптомна. Така кількість алкоголю ніяк не відбивається на поведінці людини і в зовнішніх ознаках не проявляється. Подібна доза алкоголю в крові виявляється тільки вимірювальними приладами – в лабораторних умовах або поліцейськими алкотестерами-драгерами.

 

Для визначення вмісту алкоголю в крові, поліцейські використовують прилад, який виявляє спиртне в повітрі, що видихається людиною.

У низці країн також встановлено не нульовий, а дещо підвищений поріг нетверезості для водія. Причини цього різні. Допустима цифра буває невелика – 0,2 ‰ (країни Скандинавії і Балтії, Китай), 0,3 ‰ (Росія) і т.п., в таких випадках поріг пояснюється необхідністю зробити допуск на похибку поліцейського алкостера або “похибкою” організму, який може містити в крові трохи спирту, навіть якщо людина не приймала горілки чи вина.

Трохи більші значення – 0,3 – 0,5 ‰ (Німеччина), 0,5 ‰ (більшість країн Європи), 0,8 ‰ (Великобританія) і 0,4 – 0,8 ‰ (США), 0,8 ‰ (Канада) – можна пояснити культурними і гастрономічними особливостями місцевих мешканців.

Проте, це аж ніяк не означає, що законодавець дозволяє своїм громадянам їздити п’яними і творити що завгодно, аж ніяк. У деяких з вищеназваних країн водіям-новачкам і професіоналам дозволяється тільки 0,0 ‰, а, скажімо, в Німеччині при неоподатковуваному штрафом ліміті 0,5 ‰ в разі ДТП навіть 0,3 ‰ зарахують як обтяжуюча обставина.

Може скластися враження, що “наші” 0,2 ‰ дають водієві можливість пропустити хоча б чарочку. Теоретично це начебто і так, але з великою кількістю принципових застережень. Справа в тому, що навіть у тієї ж людини певна порція алкоголю може “відбиватися” на складі крові по-різному.

Від багатьох факторів залежить і швидкість виведення спирту (тобто тривалість відхилення від норми) після вжитої порції чогось міцного. Скажімо, від того, чи був питущий голодним в момент споживання, як він закушував, чи не хворий, не приймає якихось навіть нешкідливих ліків… Причому баланс часто лежить якраз на межі 0,2 ‰, і вгадати заздалегідь, “набрав” ти після 0,5 л улюбленого пива 0,19 ‰ або 0,21 ‰, немає жодної можливості.

 

Тож хоча ми і знаємо, скільки проміле дозволено людині за кермом в Україні, свідомо пити алкоголь перед поїздкою (або за кілька годин до неї) не можна.

Треба пам’ятати про одну важливу обставину: цифра 0,2 ‰ (і вище) на екрані поліцейського Dragger`а – це ще не остаточний вирок. Коли ви, знаючи, скільки проміле дозволено в Україні людині за кермом, не згодні з результатом перевірки в польових умовах, можете вимагати огляду в медичній установі. Зафіксуйте вашу вимогу в протоколі (якщо він вже складений) і вирушайте в лікарню, де вам доведеться довіритися професіоналізму дипломованого лікаря або лаборанта.

Остаточний вердикт щодо тверезості водія можна поставити в медичній установі, що має офіційну сертифікацію.

 

Порада водіям.

На новорічно-різдвяні свята ймовірність бути зупиненим поліцейським патрулем вища за звичайні дні. Але перш ніж у відповідь на звинувачення поліцейського дмухнути в його алкотестер, прослідкуйте, щоб змінний пластиковий мундштук був новим. 

 

Авто 24