3

Слідчі вважають, що міський голова організував схему з відкатами, а сам вважає свій арешт політичним переслідуванням.

У той час, як в Україні 2020 рік ознаменувався «обнулінням» багатьох кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів через сумнозвісне рішення КСУ, у світі відбувалося багато антикорупційних процесів. Так, наприклад, коли провадження щодо недекларування майна на 51 мільйон гривень проти мера Одеси закрили, то для мера Ріо-де-Жанейро у минулому році все пройшло не так гладко.

Як повідомляє The Guardian, 22 грудня бразильські поліцейські заарештували Марсело Крівелью – голову міста Ріо-де-Жанейро – за обвинуваченням у керівництві організованою та комплексною корупційною організацією. Цікавим фактом є те, що повноваження обвинуваченого закінчувалися за 10 днів після арешту – 1 січня 2021 року, а перевибори він програв.

Слідчі вважають, що колишній посадовець організував схему, у рамках якої відкат став обов’язковою вимогою для усіх компаній, які хотіли вести справи із міськрадою. Розслідування розпочалося рік тому, після повідомлення про такий підхід від однієї компанії. Загалом правоохоронці налаштовані щодо Крівельї та його прибічників доволі критично, адже у заявах називали міську раду «Bribery HQ» або ж «штаб-квартирою хабарників».

Разом із мером заарештували також члена міської ради Фернандо Мораеса та бізнесмена Рафаеля Альвареса. Останній з трійці є, мабуть, найцікавішим персонажем в історії. Попри те, що він не мав жодної посади у місцевій владі, бізнесмен мав особистий кабінет у міськраді. The Guardian із посиланням на бразильські ЗМІ зазначає, що Альварес був «довіреною особою» Крівельї, а його брат Марсело Альварес раніше обіймав посаду керівника департаменту туризму Ріо.

Сам Марсело Крівелья назвав свій арешт «політичним переслідуванням» і зазначив, що під його керівництвом міська рада боролася із корупцією більше за будь-яких попередників. Взагалі Крівелья – доволі контроверсійна фігура. По-перше, він колишній священник із дуже консервативними поглядами. BBC повідомляє, що значна кількість людей була налаштована проти нього після того, як він скоротив фінансування на щорічний парад ЛГБТ-спільноти.

По-друге, Крівелья активно підтримував чинного Президента Бразилії Жаїра Больсонару, який не лише публічно називав себе прихильником диктатури, а дочку – «невдалим сином». Не виключається, що він має відношення до подій, які розслідуються у Operação Lava Jato – розслідування щодо корупційних злочинів у найвищих ешелонах влади країни, яке триває вже понад 6 років. Зокрема, у 2020 році у рамках відповідного провадження заарештували радника старшого сина Больсонару.

Втім, випадок Марсело Крівельї ніщо, порівняно з історією бразильського сенатора Чіко Родріґеса – іншого прибічника Больсонару, якого у жовтні заарештували за підозрою у корупційних злочинах. Бразильські ЗМІ повідомляли, що правоохоронці виявили у сенатора банкноти, які той намагався сховати між сідницями. А його адвокат усі корупційні обвинувачення відкидав.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що у Франції вже цього березня можуть засудити колишнього президента Ніколя Саркозі за обвинуваченням у корупційних злочинах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.