22

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради звернулася до прем’єр-міністра з відповідною заявою.

Наступної середи, 16 грудня 2020 року, Кабінет Міністрів України розгляне можливість відновлення Постанови КМУ від 23 травня 2011 року № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю», яка до початку виконання функцій і повноважень новоутвореною Державною інспекцією містобудування України (ДІМ) була відмінена. Про це сьогодні, 11 грудня, на засіданні Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування фактів корупції в органах ДАБК повідомив перший заступник Міністра розвитку громад та територій Василь Лозинський.

Нагадаємо, що 13 березня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови: № 218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ)» та № 219 «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду».

Згідно з постановою № 218, замість ДАБІ, яке ліквідовується, створюється новий центральний орган виконавчої влади – Державна сервісна служба містобудування України (Держсервісбуд). Її основним завданням мало б бути надання, відмова у видачі або анулювання документів, що дають право на виконання підготовчих і будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Іншою постановою № 219 створені ще два центральних органи виконавчої влади: Державна інспекція містобудування України (ДІМ) та Державне агентство з технічного регулювання в містобудуванні України. На перший покладався нагляд і контроль в будівництві, а на другий – створення державних будівельних норм, єврокодів тощо.

Крім того п. 3 Постанови КМУ № 219 зупиняв дію постанови № 553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю». На перевірки будівництв запроваджувався мораторій, який мав тривати два місяці, але в підсумку діє вже понад півроку.

Як вважає член ТСК Олена Шуляк, через «недореформу» будівельна сфера залишилася без держконтролю, зокрема зі сторони органів місцевого самоврядування. Існування такої правової прогалини призводить до безладу в містобудуванні, порушення прав фізичних та юридичних осіб.

«В результаті з’являються умови для виникнення аварійних ситуацій; порушення нормального функціонування об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, об’єктів комунікацій, зв’язку, енергетики. Також зростає кількість самочинного будівництва та зведення об’єктів із порушенням законодавства, норм, стандартів і правил», – зазначає вона.

Тимчасова слідча комісія Верховної Ради на своєму засіданні ухвалила такі рішення:

  • Звернутися до профільного Міністра розвитку громад та територій України Чернишова О.М. щодо невідкладного подання на розгляд Уряду проекту Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» від 13 березня 2020 р. № 219, яким передбачити виключення пункту 3 цієї постанови.
  • Звернутися до Прем’єр-міністра України Шмигаля Д.А. щодо винесення на чергове засідання Кабінету Міністрів України проекту Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» від 13 березня 2020 р. № 219, яким передбачити виключення пункту 3 цієї постанови.
  • Надіслати копії адресованих ТСК звернень органів місцевого самоврядування Кабінету Міністрів України, що разом із сьогоднішнім засіданням ТСК за участю представників органів місцевого самоврядування засвідчують чітку та однозначну позицію щодо проекту Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» від 13 березня 2020 р. № 219, яким передбачити виключення пункту 3 цієї постанови.
  • Прийняти до відома заяву Першого заступника Міністра розвитку громад та територій Лозинського В.М. щодо винесення для розгляду проекту Постанови про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» від 13 березня 2020 р. № 219 на найближче чергове засідання Кабінету Міністрів України.

Таким чином, народні депутати намагаються хоч якось відновити нагляд і контроль за будівництвом, який повністю зруйнувала недолуга реформа ДАБІ.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.