17

Виконання постанов уряду традиційно має шоковий характер.

У зв’язку із набранням чинності 20 жовтня 2020 року Постанови Кабінету Міністрів України № 948 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації документації із землеустрою, внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України», державне підприємство «Центр державного земельного кадастру», яке належить до сфери управління Держгеокадастру, повідомило на своїй вебсторінці про неможливість виконання зобов’язань за договором про надання послуг із підключення, технічного і технологічного супроводження доступу до відомостей Державного земельного кадастру, укладеним між приватними нотаріусами та адміністратором Державного земельного кадастру.

У той же час Центр ДЗК звертає увагу, що у пункті 4 постанови № 948 вказано: «Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру забезпечити надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру нотаріусам, які мали такий доступ відповідно до вимог Порядку забезпечення доступу нотаріусів до Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2015 року № 457, в автоматизованому порядку без подання відповідних заяв».

Тобто, приватні нотаріуси мали б не хвилюватися.

Проте, як свідчить президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко, ДП «Центр Державного земельного кадастру» в односторонньому порядку дійсно припинило виконання зобов’язань за договорами про надання послуг із підключення, технічного і технологічного супроводження доступу до відомостей Державного земельного кадастру, укладеним між приватними нотаріусами та вказаним ДП як адміністратором ДЗК. А от щодо автоматичного підключення таких нотаріусів до ДЗК – станом на сьогодні жодної інформації щодо такого підключення надано не було.

«Важливо зауважити, що нотаріуси, укладаючи відповідні договори з ДП «Центр Державного земельного кадастру», здійснили попередню оплату таких послуг, яка не була повернута їм пропорційно до ненаданих послуг», – стверджує президент НПУ.

Крім того, він нагадує, що відповідно до статті 46-1 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси використовують відомості ДЗК при вчиненні нотаріальних дій.

«Відсутність доступу нотаріусів до ДЗК унеможливлює оформлення спадщини, договорів з нерухомістю та завдає значних матеріальних і моральних збитків як нотаріусам, так і громадянам та бізнесу, які стали заручниками цієї ситуації. Зважаючи на таку ситуацію, НПУ звернулась до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з проханням забезпечити нотаріусам доступ до відомостей ДЗК. НПУ просить повідомити, в які терміни буде відновлено такий доступ, та чи відбудеться компенсація грошових коштів, сплачених нотаріусами за послуги, які не були їм надані» – зазначив Володимир Марченко.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути у курсі найважливіших подій.