15

Як оформляється в договорі право на доопрацьоване ПЗ

Які права на інтелектуальну власність за договором доопрацювання програмного забезпечення отримує клієнт. Як це впливає на вартість проєкту. Чому в широкій практиці використовується такий підхід і в яких випадках можуть бути інші варіанти.

Які права у виконавця 

Іноді наші клієнти запитують, навіщо в договір включено пункт щодо передачі права на всю інтелектуальну власність виконавцю.

Ми передаємо замовнику права невиключного безстрокового користування на створений продукт. Продуктом може виступати документація або програмне забезпечення.

Питання клієнтів полягає в тому, що продукт повинен належати замовникові.

Відео про особливості права на допрацьовані програми

Але є ряд пояснень, чому таке формулювання не використовується в широкій практиці: 

  1. Якщо ми використовуємо готові платформи вендорів для створення доопрацьованого рішення, то передати всі права на продукт юридично немає можливості, тому що право на ці платформи належить її вендору. 
  2. Відносно права на допрацьовані частини: при розробці замовленого рішення ми використовуємо свої готові напрацювання в певних областях, шаблони, бібліотеки, накопичені нами за десятиліття роботи.
  3. Якщо ж розробляти проєкт з нуля, без використання певних готових шматків, то його вартість збільшується в середньому від 20 до 50%.

Гіпотетично можливий проєкт, коли весь код системи, дійсно індивідуально написаний з нуля виключно для одного замовника. В такому проєкті можна передати замовнику, весь код, який написаний для нього на виняткових правах. І це дозволить бути абсолютним власником ПО і розпоряджатися ним на свій розсуд.

При цьому важливо пам’ятати, що абсолютно унікальний проєкт вимагає великих витрат часу як з боку аналітиків, так і програмістів, а відповідно і вартість проєкту зросте.

Чи можна продавати рішення

Ще одне питання від замовників, стосується побоювань, що на проєкті за їх рахунок буде розроблено рішення, яке далі можна продавати на ринку і відповідно заробляти на цьому рішенні.

Наведемо пояснення чому це не так: 

  1. Одна індивідуальна доробка для конкретного замовника не є універсальним рішенням для всього ринку. І в більшості випадків вона не підходити нікому іншому. 
  2. Щоб зробити конкретне рішення універсальним, воно підходило багатьом і його можна було продавати масово, потрібно в ньому, якщо говорити узагальнено, додатково доопрацювати десятки варіантів вмісту відповідних для різних випадків і ряди налаштувань. Так що можна сказати, що витрати на створення індивідуального рішення – це десята частка витрат на створення масового.
  3. Витрати на маркетинг для продажу рішення, в кілька разів перевершують витрати на створення рішення, будь то ПО або документація.

Висновок: щоб одне індивідуальне рішення продати комусь іншому, знадобиться багато витрат знань, зусиль і часу, і вони відповідають витратам на новий непов’язаний проєкт.

Тому не варто переживати, що ваші індивідуальні доопрацювання в незмінному або іншому вигляді вийдуть в масовий продаж. 

У загальній практиці продуктовий і аутсорсинговий бізнес – це дві різні моделі, що вимагають різної архітектури процесів, тому в реальності їми займаються різні компанії.

У  своєму договорі ми використовуємо саме таке формулювання для права замовника, тому що це не порушує чиї-небудь права і при цьому дозволяє економити бюджет нових проєктів.

Дивитися на нашому каналі: Відео Право на розроблене ПЗ >>>

Джерело: TQM systems