За що сплачується судовий збір, якщо не можна вчасно отримати судові документи і виконати ухвалене рішення.
Галицький районний суд Львова в особі його голови Ірини Волоско звернувся до «Судово-юридичної газети» стосовно триваючої критичної ситуації з недофінансуванням. Відповідне звернення направлене судом 16 лютого до ДСА, ВРП та Ради суддів України.
Так, суд повідомляє про аналогічну з іншими судами України неприйнятну для судової системи ситуацію з відправленням поштової кореспонденції, відсутністю коштів на обслуговування копіювальної техніки (заправка картриджів до принтерів) та відсутністю офісного паперу.
«У даний час в суді припинено надсилання судових повісток, повідомлень, копій процесуальних документів та документів, пов’язаних із виконанням судових рішень.
Територіальним управлінням ДСА України у Львівській області періодично виділяється незначна кількість марок, однак їх вистачає для надсилання судових повісток учасникам судового процесу, справи яких призначено до розгляду на ближчий тиждень. Решта поштової кореспонденції не надсилається з 28 січня 2021 року, про що оповіщено на офіційному сайті суду», – зазначає у своєму листі голова суду Ірина Волоско.
Учасникам судових процесів рекомендовано подавати до суду заявки на отримання судових повісток у вигляді SMS-повідомлень, відстежувати дату призначення справи на вебсайті суду, користуватися послугами сервісу «Електронний суд».
Однак і скористатися даним сервісом в повному обсязі немає можливості, оскільки в суді відсутній офісний папір та кошти на обслуговування копіювальної техніки (принтерів), що унеможливлює роздрукувати документи та передати їх на виконання.
У даний час в суді забезпечено листування з установами та організаціями виключно в електронному вигляді, кореспонденція в межах міста юридичним особам доставляється нарочно.
Втім, не всі громадяни мають технічну можливість користуватись послугами сервісу «Електронний суд» і нерідко вимагають надсилати їм відповідно до процесуальних норм судові виклики та повістки.
Станом на 1 лютого 2020 року населення Львова становило 755 800 жителі (без населених пунктів, підпорядкованих міськраді). За його чисельністю місто є шостим в Україні та сорок восьмим у Європі.
На території Галицького району м. Львова, який охоплює територію центральної частини міста Львова, що водночас виконує функцію адміністративного, культурного та бізнесового центру, власне, й відбувається найбільша частина суспільно-політичних та культурних подій життя міста Львова.
Так, до прикладу, на території району знаходяться: Львівська обласна державна адміністрація та її структурні підрозділи; Львівська обласна рада, Львівська міська рада та їх структурні підрозділи; Галицька районна адміністрація Львівської міської ради та її структурні підрозділи; Головне управління юстиції у Львівській області, Підрозділ примусового виконання рішень ВДВС ГУЮ у Львівській області; Галицький, Личаківський, Шевченківський відділи державної виконавчої служби Львівського міського управління юстиції; прокуратура Львівської області, Львівська місцева прокуратура № 1; Головне управління Національної поліції України у Львівській області; Управління Служби безпеки України у Львівській області; Львівський слідчий ізолятор; Галицька митниця Держмитслужби тощо.
У Галицькому районі м. Львова розташовано найбільше різноманітних закладів культури, зокрема: Львівський національний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької; Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької та Львівський академічний театр імені Леся Курбаса, який знаходиться на однойменній вулиці.
Поруч із ними знаходяться ще ряд театрів – на пл. Генерала Григоренка, 5 розташовано духовний театр «Воскресіння», а на вул. Гнатюка, 11 – Перший український театр для дітей та юнацтва. Також на вулиці Фредра, 6 працює театр естрадних мініатюр «І люди, і ляльки».
Саме в центральній частині міста Львова знаходиться левова частина музеїв, серед яких є: Державний природознавчий музей, Львівська національна галерея мистецтв, Львівський історичний музей, Львівський музей історії релігії, Музей етнографії та художнього промислу, Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького.
До того ж у Галицькому районі м. Львова знаходиться велика кількість дипломатичних установ, передусім на вулиці Івана Франка, 110 знаходиться Генеральне Консульство Республіки Польща, яке є лідером за кількістю виданих віз серед дипломатичних установ у світі. Також тут розташовано значну частину почесних консульств різних держав.
На території Галицького району міста Львова зосереджено найбільшу кількість вищих навчальних закладів міста, зокрема тут знаходяться два найбільші за кількістю студентів виші: Львівський національний університет імені Івана Франка та Національний університет «Львівська політехніка». Окрім того, тут знаходяться корпуси Львівської академії мистецтв, Львівської державної музичної академії ім. М. В. Лисенка, Львівської державної фінансової академії, Львівського державного університету фізичної культури, Львівського інституту банківської справи, Львівського інституту економіки і туризму, Української академії друкарства, Українського католицького університету.
Більша частина історичного центру міста Львова входить до Списку Світової спадщини ЮНЕСКО з особливим режимом використання цієї території. Адміністративно ці, а також значна частина буферних територій входять до складу Галицького району міста Львова, яку обслуговує Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, яка на виконання делегованих Львівською міською радою повноважень систематично звертається до суду з позовами у випадках порушення режиму їх використання.
Наявність на території району вказаної чисельності державних органів, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів зумовлює наявність великої кількості цивільних та адміністративних спорів, кримінальних проваджень, клопотань про обрання запобіжних заходів та проведення інших слідчих дій, скарг на дії та рішення правоохоронних органів, справ про порушення митних правил, інших справ, складність і специфіка розгляду яких призводить до значного навантаження як суддів, так і усіх працівників апарату суду.
За штатним розписом у штаті Галицького районного суду м. Львова передбачено 12 одиниць суддів та 42 одиниці працівників апарату. Суддів, які здійснюють повноваження – лише 8. Через низький розмір заробітної плати, відсутність належної оцінки праці та гарантій соціального захисту з боку держави у 2020 році звільнилося 17 працівників, які відпрацювали не один рік у судовій системі; досвіду цих працівників суд потребував, і в свою чергу держава витратила значні ресурси на підготовку цих кадрів.
Згідно зі статистичними даними, які підготовлені Територіальним управлінням ДСА України у Львівській області, Галицький районний суд м. Львова має найбільше із 29 судів м. Львова та області навантаження. Загальна кількість справ, яка надійшла до суду в 2020 році становить – 17 651, що становить 2206 справ на одного суддю.
«Неналежне фінансування забезпечення суду призводить до численних скарг громадян, порушує їх право на доступ до правосуддя і підриває авторитет правосуддя в цілому, в той час, як судовий збір сплачується платниками судового збору практично за кожну подану позовну заяву, за видачу копій документів, дисків, відтак, щодня ДСА отримує значні суми коштів.
У сторін, учасників процесів виникає слушне запитання: «За що сплачено судовий збір, якщо не можна вчасно отримати судові документи, виконати ухвалене рішення; то який це доступ до правосуддя?».
Питання належного фінансування суду в частині забезпечення знаками поштової оплати (марками), виділення коштів на обслуговування копіювальної техніки (заправка картриджів до принтерів) та офісного паперу потребує негайного вирішення», – зазначає голова суду Ірина Волоско.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.