10

Чому технологія блокчейн і смарт-контракт перевернуть все договірне право? Які зміни очікуються та як право може врегулювати розумний договір? 

Технологічний прогрес не стоїть на місці і за останні 20 років ми стали свідками бурхливого розвитку інтернету, який, безсумнівно, вплинув як на наше повсякденне життя, так і на способи ведення бізнесу, в тому числі сприяв появі електронної комерції.

Сьогодні ми є свідками розробки і впровадження абсолютно нових технологій, які можуть змінити світ, як це свого часу зробив інтернет. Однією з таких технологій є технологія блокчейн (Blockchain – ланцюжок блоків) і смарт-контракт (Smart contract — “розумний контракт”).

І якщо, образно висловлюючись, інтернет скоротив відстані між людьми, то технологія блокчейн спрямована на мінімізацію недовіри між людьми.

Це має величезне значення, оскільки існування нотаріату, реєстрової діяльності, банків, поручителів і багатьох інших інститутів сучасного цивілізованого суспільства базується якраз на відсутності довіри між людьми.

Безсумнівно, повністю позбавити світ від посередників дана технологія не зможе, але вже зараз зрозуміло, що вона істотно спростить економічний оборот, завдяки чому сучасні бізнес-моделі стануть більш ефективними, а транзакційні витрати будуть істотно знижені.

Слід також врахувати величезну швидкість розвитку програмного забезпечення, що використовує технології блокчейн. Так, наприклад, криптовалюта Namecoin, що з’явилася в 2011 році, реалізується за все п’ятьма рядками програмного коду на платформі Ethereum, яка існує з 2015 року.

Завдяки існуванню технології блокчейн, отримають розвиток такі важкореалізовані раніше ідеї і концепції як інтернет речей (internet of things), економіка спільного споживання (shareconomy) і розумні договори (smart contracts).

Про одне з таких явищ, а саме про смарт-контракт і перспективи його правового регулювання, і піде мова в цій статті. Читати далі