7

 

Рішення ВС у справі №759/22877/19 https://cutt.ly/Eh8CqQR

 

Позивач у справі №759/22877/19 просив суд визнати договір купівлі-продажу автомобіля недійсним.

Зазначив, що на час вчинення правочину у його паспорті не була вклеєна фотокартка після досягнення 25-річного віку. Цю обставину позивач вважав достатньою для задоволення позову.

 

Однак, КЦС ВС з ним не погодився.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться, зокрема, на підставі заяв власників і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника.

До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки. Паспорт, в якому їх не вклеєно, вважається недійсним (п.8 Положення про паспорт громадянина України).

В той самий час справедливість та добросовісність є одними з основних засад цивільного законодавства та цивільних правовідносин (п.6 ст.3 ЦК).

Поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є поведінка, яка не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони за умови, що інша сторона розумно покладається на них та зазнає негативних наслідків.

 

Враховуючи те, що сторони правочину:

  • не мали сумніву в ідентичності особи кожної з них;
  • знали про наявність дефекту паспорту позивача;
  • діяли за взаємною згодою, зокрема, добровільні дії позивача були спрямовані на відчуження автомобіля, подання ним особисто документів для перереєстрації, недійсність паспорта НЕ МОЖЕ бути підставою для визнання недійсним договору купівлі-продажу.

Посилання позивача як на підставу для задоволення позову на використання ним при укладенні договору недійсного паспорта не відповідає принципу добросовісності.

ZakonOnline