З переліку критеріїв відбору платників податків високого ступеня ризику виключили наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків (п. 5 розділу ІІІ Порядку №524), стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов’язані: з фіктивним підприємництвом та з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Проте сам факт наявності такого розслідування може з’явитися у акті податкової перевірки, як підстава для невизнання витрат або податкового кредиту. Оскільки з 25.09.2019 р. з ККУ виключена ст. 205 «Фіктивне підприємництво», то посилання в актах перевірки, призначених після 25.09.2019 р., на кримінальні провадження не можуть бути доказом відсутності реального характеру госпоперацій.
З порядку також виключено такий критерій для відбору до плану податкових перевірок, як «розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов’язані з фіктивним підприємництвом». При цьому, юрособи, які мають ознаки фіктивності, все ж залишені у переліку відбору до перевірки з високим ступенем ризику. Інформація щодо наявності кримінальних проваджень може стати підставою для направлення запитів з вимогою надання копій первинних документів та пояснень платників податків. І якщо не відповісти на цей запит, це може призвести до позапланової перевірки.
Щодо наявності інформації в судових рішеннях за ст. 191, 212, 368 КК України про ризиковий характер діяльності контрагентів платника податків – якщо щодо ваших контрагентів наявні в ЄРДР кримінальні провадження, то платники податків, які мають відповідні господарські відносини з такими контрагентами, перші потрапляють у план-графік проведення планових перевірок за ризиковим характером діяльності контрагентів платника податків.
До плану перевірок з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати ПДФО, ВЗ та ЄСВ високого ступеня ризику доданий такий критерій як «наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС та іншої податкової інформації, одержаної у встановленому Кодексом порядку, що свідчить про ухилення від сплати належних сум». З 2020 року додається ще одне джерело – Держфінмоніторинг (аналіз підозрілих транзакцій щодо відмиванням коштів, які мають ознаки податкових злочинів).