8

Зарплата у 3500 – 4000 грн є приниженням людської гідності фахівців, які багато років працюють у судах.

«Судово-юридична газета» вже публікувала дані, за якими заробітна плата працівників апаратів судів, зокрема старшого секретаря суду, нижче, ніж у прибиральниці.

Наразі Мінфін не зміг віднайти 300 млн грн для того, щоб забезпечити оклад хоча б у 8 тисяч грн для людей, що працюють у судах.

При цьому витрати на утримання службовців Офісу Президента збільшилися в 2021 році на 40%. 

Нижче публікуємо черговий лист, який працівники апарату Новозаводського районного суду м. Чернігова написали до Президента Володимира Зеленського, голови Верховної Ради Дмитра Разумкова, Уповноваженої з прав людини Людмили Денісової та ін.

Також нагадаємо, що наразі нардепи внесли ініціативу, за якою пропонують заборонити Уповноваженому з прав людини розглядати скарги на діяльність Президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів. 

ЛИСТ-ЗВЕРНЕННЯ

про врегулювання оплати праці працівників судової системи України

Новозаводський районний суд м. Чернігова звертається до Вас із проханням допомогти вирішити наболілі проблеми та вжити відповідних заходів з огляду на ситуацію, що склалася у сфері оплати праці працівників апарату суду.

В умовах політичних, соціальних та економічних реформ, що впроваджуються сьогодні в українському суспільстві, ми – працівники апаратів судів України, виконуємо роботу, без якої є неможливим здійснення правосуддя суддями, несемо на собі тягар посадових обов’язків та відповідальності, отримуючи за свою працю заробітну плату, яка ніяк не співвідноситься з тим навантаженням, яке нам доводиться виконувати.

При цьому заробітна плата деяких категорій працівників апарату суду (консультанта суду, секретаря суду, секретаря судового засідання, судового розпорядника та архіваріуса) складає (з вирахуванням податків та зборів) 3 500 грн – 4 000 грн.

У свою чергу, кількість робочих днів у місяці в середньому 22 дні, враховуючи те, що вартість проїзду у громадському транспорті в одну сторону в середньому складає 10 грн (не враховуючи те, що більшості з працівників потрібно добиратися до роботи двома видами транспорту), то лише на проїзд на роботу працівниками апарату суду витрачається в середньому 500-1000 грн. Віднімемо ще витрати, пов’язані з оплатою комунальних послуг.

І як наслідок, працівники апарату суду не отримують навіть законодавчо встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб!!!!

У свою чергу, заробітна плата працівників апарату суду не дозволяє забезпечити нормальним рівнем навіть себе, не говорячи вже про малолітніх дітей!!!

З огляду на наведене, на стрімкий ріст цін, ми – працівники апарату суду опинилися у становищі, коли просто не можемо забезпечувати себе та своїх дітей на ті «заробітні плати», які виплачує нам держава!!!

Оплата нашої праці є прямим порушенням декількох положень Конституції України таких як: ст. 3, 21, 43, 47, 48 Конституції України, ст. ст. 94, 115 КЗпП України, ст. ст. 21, 24 Закону України «Про оплату праці».

При прийомі на роботу нам доводилося проходити суворий конкурсний відбір, до нас ставилися високі вимоги як професійного, так і етичного плану, ми приймали присягу державного службовця, свідомо погоджуючись на певні службові обмеження, позбавивши себе права на страйк як засіб боротьби з ігноруванням наших законних вимог, маючи надію на належну оплату нашої праці, покликаної на забезпечення практичної реалізації функцій судової системи держави. Наші сподівання не були наївними мріями, вони ґрунтувалися на глибокому переконанні, що держава не знехтує вимогами власного законодавства, не поставить нас на межу бідності. У час загрози державному суверенітету України, нестабільної економічної ситуації, поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, невпинного зростання цін на комунальні тарифи, продукти харчування, ліки, товари та послуги, що необхідні для життя кожної людини, працівники апарату суду отримують мізерну заробітну плату.

Судова влада являється третьою гілкою державної влади в Україні. Без виконання посадових обов’язків працівниками апарату суду здійснення правосуддя є неможливим. Також, не зайвим буде нагадати, що для зайняття відповідних посад державних службовців законодавцем визначено жорсткі вимоги щодо рівня освіти, досвіду роботи, несумісності та обмеження у отриманні додаткових доходів. Однак, як бачимо на практиці, заробітна плата державного службовця – працівника апарату суду та вимоги щодо його кандидатури на займаній посаді не співвідносяться за матеріальними показниками та аж ніяк не відповідають реаліям життя українського суспільства.

Прикро, що державна влада, так безвідповідально та легковажно пригнічує соціально незахищених державних службовців – працівників апаратів судів, посадовий оклад яких є навіть нижчим за мінімальну заробітну плату.

Працівники апарату суду щомісячно живуть надіями на «листи щастя» у вигляді листів Територіальних управлінь Державної Судової адміністрації України щодо встановлення премій та надбавок, кожного місяця відкладаючи свої плани та потреби на потім. А чи наступного місця пощастить отримати хоч щось? Але ж, якщо не буде цих доплат, як можна прожити на оклад?!!

На таке існування заслуговують працівники апарату суду? Адже розмір заробітної плати працівників апарату суду не забезпечує належний рівень життя, суперечить вимогам часу і не відповідає тому рівню обов’язків і відповідальності, які покладені на них при виконанні функцій держави.

Згідно зі штатним розписом посадові оклади працівників апарату суду складають: помічник судді – 9 921,00 грн; керівник апарату – 12 220,00 грн; заступник керівника апарату – 11 600,00 грн; головний спеціаліст – 5 540,00 грн; консультант суду – 4 440,00 грн; секретар судового засідання – 4 440,00 грн; старший секретар суду – 4 440,00 грн; старший судовий розпорядник – 4 440,00 грн; судовий розпорядник – 4 394,00 грн; секретар суду – 4 394,00 грн; завідувач господарства – 4 540,00 грн.; прес- секретар -4793,00; завідувач архіву – 4540,00.

Тобто, з наведеного вбачається, що розмір посадових окладів деяких категорій працівників апарату суду є нижчим за встановлений законодавством розмір мінімальної заробітної плати.

Виникає питання, чому працівники апарату суду, які є складової частиною третьої гілки влади – судової влади, зазнають постійної дискримінації, та щодо їх прав та обов’язків немає ніякого дотримання Конституції та законів України?!

Окрім того, Законом України «Про державний бюджет України на 2021 рік» установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць. А прожитковий мінімум – вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров’я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості. Але до визначення терміна «прожитковий мінімум» не входять витрати на проїзд та сплату житлово-комунальних послуг. При цьому заробітна плата деяких категорій працівників апарату суду ( консультанта суду, секретаря суду, секретаря судового засідання, діловода, судового розпорядника та архіваріуса) складає (з вирахуванням податків та зборів) 3 500,00 грн – 4 000,00 грн. І як наслідок, працівники апарату суду не отримують навіть законодавчо встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб!

Крім того, варто зазначити, що суди щоденно здійснюють правосуддя навіть в умовах введеного карантину, ризикуючи своїм здоров’ям та життям.

З метою недопущення масового звільнення працівників судів, які не в змозі вижити на мізерну заробітну платню, у зв’язку із відсутністю достатнього фінансування та недопущення колапсу у судовій системі, оскільки її функціонування без апарату суду неможливе, просимо переглянути СХЕМУ посадових окладів із визначенням коефіцієнтів для державних службовців – працівників апаратів судів, з метою знищення дискримінації в окладах державних службовців вищої та нижчої ланки судової системи, а також просимо переглянути фінансування судової системи України у 2021 році, фонд оплати праці працівників апаратів судів.

Про результати розгляду даного звернення просимо повідомити на адресу суду.

З повагою, працівники Новозаводського районного суду м. Чернігова

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.